Lai savlaicīgi diagnosticētu saslimšanas, ieteicams veikt pilnu asins ainu un urīna analīzes vismaz vienu reizi gadā.

Atceraties, ka ikgadējās vakcinācijas laikā Jūs  veterinārārstam varat uzdot interesējošus jautājumus.

Izvēloties kucēnu (kaķēnu)  noskaidrojiet vai audzētājs ir veicis attārpošanu un vakcināciju. To apliecina ieraksts vakcinācijas apliecībā, ja tas nav izdarīts, tad vērsieties klīnikā.
Visbiežāk suņu/kaķu attārpošanai izmanto tabletes, pastas, retāk  " skausta pilienus". Lai izvairītos no medikamenta toksiskās iedarbības- noskaidrojiet, uz cik daudz medikamenta Jūsu mīlulim ir nepieciešams lietot. Dzīvnieku vēlams apstrādāt pret iekšējiem parazītiem vidēji 2-4 reizes gadā (atkarībā no dzīves vides) un vismaz 10 dienas pirms vakcinācijas.
Vakcināciju kaķēniem pirmo reizi veic 2 mēnešu vecumā, revakcināciju 3 mēnešu vecumā.
Vakcināciju kucēniem var veikt pēc līdzīgas shēmas. Konsulējieties ar savu veterinārārstu par piemērotāko vakcinācijas shēmas izvēli! Revakcināciju veic vienu reizi gadā.

Kompleksā vakcīna kaķus pasargā no saslimšanas ar kalici vīrusu, kaķu panleikopēniju, kaķu rinotraheīta vīrusu un trakumsērgu. Suņus vakcinē pret: suņu adenovīrusu (CAV2), suņu parvovīrusu, leptospirozi, trakumsērgu.

 

Kas ir kaķu zemā urīntrakta sindroms (KZUT)?

Ar nosaukumu KZUT ir apvienoti vairāki traucējumi, kuri rodas zemā urīntrakta iekaisuma rezulātā, un kuru pazīmes ir līdzīgas ar cistītu sirgstošu cilvēku simptomiem. Šie traucējumi var rasties arī pie kristālu veidošnās urīntraktā, kas var apgrūtināt urīna izvadīšanu, it īpaši runčiem. Smagos gadījumos tas var novest pie nieru bojājumiem. Svarīgi sniegt palīdzību, ja ievērojat ka:

  • kaķis urinē telpās vai neierastās vietās;
  • uztraukums, vēlēšanās paslēpties, atteikšanās no ēdiena, vemšana
  • asinis urīnā;
  • bieža kaķu smilšu trauka apmeklēšana;
  • pārmērīga saspringšana urinējot.
    Kādi ir KZUT cēloņi?

Barība- augsts noteiktu minerālvielu saturs barībā palielina iespēju, ka urīnā veidosies kristāli. Tādi minerāli kā magnijs un fofors ir visbiežāk sastopamā kristālu tipa- STRŪVĪTU sastāvā, tādēļ svarīgi lai kaķa barībā būtu iespējami maz šo minerālvielu.
Mājas apstākļi- fizisko aktivitāšu trūkums, pastāvīga uzturēšanās telpās, samazināta ūdens daudzuma uzņemšana, stress, pat netīras tualetes lietošana var kļūt par iemeslu tam, ka jūsu kaķis var retāk urinēt, bet reta urinēšana veicina kristālu veidošanos.
Ķermeņa stāvoklis- kaķiem ar lieko svaru ir lielāka tendence uz KZUT veidošanos.

SVARĪGI!
Ja jūsu kaķim ir apgrūtināta urinēšana, iespējams tam par iemeslu ir urīnceļu nosprostošanās. Nekavējoties sazinieties ar savu veterinārārstu, jo šis stāvoklis var būt nāvējošs.

 

Trušu vakcinācija

Trusi drīkst vakcinēt no 10 nedēļu vecuma, savukārt, nelabvēlīgu infekciozu apstākļu gadījumā pat agrāk. Iesakām dzīvnieku vakcinēt gan pret trušu hemorāģisko slimību, gan miksomatozi. Pēc vakcinācijas imunitāte pret miksomatozi izveidojas 9 dienu laikā, un pret hemorāģisko slimību- 10 dienu laikā. Imunitāte pret miksomatozi saglabājas 12 mēnešus, pret hemorāģisko slimību- 6 mēnešus.

Miksomatozi izraisa vīruss, kas apkārtējā vidē var saglabāties vairākus mēnešus, īpaši uzņēmīgi mājas truši. Cilvēkiem nav bīstams. Infekcijas pārnešana notiek gan ar iztecējumiem no deguna, gan izelpojamo gaisu. Infekcijas izplatībā liela nozīme ir sūcējiem kukaiņiem (odiem), ektoparazītiem (utis, blusas). Slimības inkubācijas periods ir no 2-20 dienām: novēro konjunktivītu, izdalījumus no acīm, acu plakstiņi pietūkst/salīp. Pievienojas iztecējumi no deguna, pietūkums ap acīm un ausīm; apgrūtināta elpošana.  No dzimumatveres izdalās strutaini izdalījumi. Lielākā daļa dzīvnieku iet bojā 7-15 dienu laikā.

Trušu hemorāģiskā slimība- visbiežāk slimo pieauguši truši ( letalitāte 90-100%), slimību novēro visu gadu- biežāk pavasarī un rudenī. Visbiežāk infekciju pārnes cilvēki, grauzēji, insekti, kontaminēta barība. Inkubācijas periods 18h-4 dienas. Novēro drudzi, depresiju, centrālās nervu sistēmas darbības traucējumus ( krampji, parēze), anoreksiju, apgrūtinātu elpošanu, izdalījumus no deguna. Slimība nav ārstējama.

Indīgie augi Jūsu mājās
Aloe vera
- toksiska gan kaķiem, gan suņiem. Novēro: vemšana, diareja, nomākums, anoreksija, muskuļu trīce, pārmaiņas urīna krāsā.

Amaryllis- tolsisks gan suņiem, gan kaķiem. Novēro: vemšanu, depresiju, diareju, vēdersāpes, hipersalivāciju, anoreksiju, krampjus

 Arum Lily (Kalla) – toksiska suņiem, kaķiem. Novēro mutes dobuma iritāciju, mēles, lūpu kairinājumu, vemšanu, grūtības norīt barību, ūdeni, apātiju.

Asian Lily – toksiska kaķiem. Novēro vemšanu, ēstgribas trūkumu, letarģiju, nieru mazspēju, iespējams arī letāls iznākums

Aspargus Fern – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro alerģisku dermatītu, vemšanu, vēdersāpes un diareju

Azalea – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu, diareju, hipersalivāciju, vājumu, komu, hipotensiju (pazemināts asinsspiediens), CNS nomākumu, kardiovaskulāro kollapsu un nāvi

Baby’s Breath – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu un caureju

Barbados Lilly – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu, salivāciju, diareju; apēdot lielāku augu daudzumu, novēro konvulsijas, sirds aritmijas. Toksiskākā auga daļa ir sīpols

Begonija – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma iritāciju, mēles, lūpu pietūkumu, vemšanu, grūtības norīt barību, ūdeni. Toksiskākā auga daļa ir gumi

 

Bird of Paradise Flower – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro sliktu dūšu, vemšanu, miegainumu. Saindēšanos parasti izraisa augļi un sēklas.

Branching Ivy – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu, vēdersāpes, hipersalivāciju, diareju. Lapas ir toksiskākas par ogām.

Caladium – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma iritāciju, lūpu, mēles pietūkumu, vemšanu, grūtības norīt barību, ūdeni

Cardboard Palm – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu, fekālijās asinis, dzelti, palielinātas slāpes, hemorāģisku gastroenterītu, koagulopātijas, aknu bojājumus, aknu mazspēju un nāvi.

Carnation – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro gastrointestinālās pazīmes, vieglu dermatītu.

Ceriman – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma iritāciju, lūpu, mēles pietūkumu, vemšanu, grūtības norīt barību un ūdeni

Charming Dieffenbachia – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma, lūpu, mēles iritāciju, vemšanu, grūtības norīt barību, ūdeni

Chinese Jade – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro sliktu dūšu, rīstīšanos.

Chrysanthemum – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu, caureju, hipersalivāciju, korrdinācijas traucējumus, dermatītu.

Clivia Lily – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu, salivāciju, diareju. Liels daudzums augu izraisa konvulsijas, zemu asinsspiedienu, krampjus, sirds aritmijas. Sīpoli ir toksiskākā auga daļa.

Coleus – toksiska kaķiem un suņiem, novēro vemšanu, caureju (dažreiz asiņainu), depresiju un anoreksiju.

Corn Plant – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu (dažreiz ar asinīm), depresiju, anoreksiju, hipersalivāciju, paplašinātas acu zīlītes (kaķiem).

Cyclamen – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro salivāciju, vemšanu, diareju. Apēdot lielu gumu daudzumu, novēro sirds aritmijas, krampjus un nāvi.

Daffodil – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu, salivāciju, diareju. Apēdot lielu auga daudzumu, novēro konvulsijas, zemu asinsspiedienu, krampjus, sirds aritmijas. Toksiskākā auga daļa ir sīpols.

Dahlia – toksiska kaķiem un suņiem, novēro gastrointestinālus traucējumus, vieglu dermatītu

Desert Azalea – toksisks kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu, diareju, anoreksiju, depresiju, sirdsdarbības traucējumus un nāvi.

Devils Ivy – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma iritāciju, lūpu, mēles pietūkumu, vemšanu un grūtības norīt barību, ūdeni

Dieffenbachia – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma, mēles, lūpu pietūkumu, iritāciju, vemšanu, grūtības norīt barību, ūdeni

Easter Lily – toksiska kaķiem. Novēro vemšanu, apetītes trūkumu, letarģiju, nieru mazspēju, iespējama arī nāve.

Everlasting Pea – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vispārēju vājumu, letarģiju, trīcēšanu, krampjus un iespējama nāve

Fig – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro dermatītu kontaktvietās ar augu, apēdot novēro mutes dobuma iritāciju, salivāciju un vemšanu.

Flamingo Flower – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma, mēles un lūpu pietūkumu, vemšanu un grūtības norīt barību, ūdeni

Florida Beauty – toksiska kaķiem un suņiem. Kaķiem novēro paplašinātas acu zīlītes, apgrūtinātu elpošanu, vēdersāpes, paātrinātu sirdsdarbību. Gan kaķiem, gan suņiem novēro vemšanu, depresiju, apetītes samazināšanos, koordinācijas traucējumus un vājumu.

Garden Hyacinth – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu, diareju, dermatītu un alerģiskas reakcijas. Vistoksiskākā auga daļa ir sīpols.

Giant Dracaena – novēro vemšanu (dažreiz ar asinīm), depresiju, anoreksiju, hipersalivāciju, kaķiem paplašinātas acu zīlītes.

Gladiola – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro salivāciju, vemšanu, letarģiju, diareju. Toksiskākā auga daļa ir sīpols

Hellebore – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vēdersāpes, apātiju, vēdersāpes, diareju, kolikas, depresiju

Hosta – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu, diareju, depresiju

Indian Hemp – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro ilgstošu depresiju, vemšanu, koordinācijas traucējumus, maigainību vai pārāk lielu uzbudinājumu, hipersalivāciju, dilatētas acu zīlītes, zems asinsspiediens, zema ķermeņa temperatūra, krampji, koma, nāve (reti).

 

Jade Plant – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro vemšanu, depresiju, ataksiju, palēninātu sirdsdarbību (reti)

Kiss-me-quick – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro trīcēšanu, krampjus (vairākas dienas), diareju, vemšanu, hipersalivāciju, letarģiju, koordinācijas traucējumus un klepu

Lacy Tree Philodendron – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma, lūpu, mēles pietūkumu, vemšanu, grūtības norīt barību, ūdeni.

Lily – toksiska kaķiem. Novēro nieru mazspēju

Lily of the Valley – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu, sirdsdarbības traucējumus, samazinātu asinsspiedienu, dezorientāciju, komu un krampjus

Mistletoe „American” – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro gastrointestinālus traucējumus, kollapsu, dispneju, bradikardiju, neparastu uzvedību, vemšanu, diareju un zemu asinsspiedienu (reti).

 

Nephthytis – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro mutes dobuma, mēles, lūpu pietūkumu, iritāciju, vemšanu, apgrūtinātu barības un ūdens norīšanu

Orange – toksisks kaķiem, suņiem, novēro vemšanu, diareju, depresiju, iespējama fotohipersensitivitāte.

Orange Day Lily – toksiska kaķiem. Novēro vemšanu, samazinātu apetīti, letarģiju, nieru mazspēju un nāvi.

Pencil Cactus – toksisks kaķiem, suņiem. Novēro mutes dobuma, kuņģa iritāciju, dažreiz novēro vemšanu.

Poinsettia – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro mutes dobuma un kuņģa iritāciju, vemšanu

Primrose – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu.

Spring Parsley – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro fotosensivitāti (ulceratīvs un eksudatīvs dermatīts), toksisks acīm.

Stargazer Lily – toksisks kaķiem. Novēro vemšanu, samazinātu apetīti, letarģiju, aknu mazspēju, iespējama arī nāve.

Sweetheart Ivy – toksisks kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu, vēdersāpes, hipersalivāciju, diareju. Lapas ir toksiskākas par ogām.

Taro – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma iritāciju, lūpu un mēles pietūkumu, vemšanu, apgrūtinātu barības un ūdens norīšanu.

Tiger Lily – toksiska kaķiem. Novēro vemšanu, samazinātu apetīti, letarģiju, nieru mazspēju, iespējama arī nāve.

Tomato Plants – toksiski kaķiem, suņiem. Novēro hipersalivāciju, samazinātu apetīti, gastrointestinālos traucējumus, diareju, CNS nomākumu, depresiju, izmaiņas uzvedībā, paplašinātas acu zīlītes un palēninātu sirdsdarbību.

Trumpet Lily – toksiska kaķiem un suņiem. Novēro mutes dobuma iritāciju, mēles un lūpu pietūkumu, vemšanu, apgrūtinātu barības un ūdens norīšanu.

Tulip – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu, depresiju, diareju, hipersalivāciju. Toksiskākā auga daļa ir sīpols.

Water Hyacinth – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu, anoreksiju.

Wood Lily – toksiska kaķiem. Novēro vemšanu, samazinātu apetīti, letarģiju, nieru mazspēju, iespējama arī nāve.

Yucca – toksiska kaķiem, suņiem. Novēro vemšanu, diareju.

Sagatavots pēc: http://mistyhorizon2003.hubpages.com/hub/Houseplants-Poisonous-to-your-Cats materiāliem

Ko nedrīkst barot suņiem!

 

Ko nebarot?

Kāpēc nebarot?

Alkoholiski dzērieni

Var izraisīt intoksikāciju, komu un nāvi

Avokado

Lapas, sēklas, auglis un miza satur persīnu, kas izraisa vemšanu un caureju

Zivju, vistu vai citu dzīvnieku kauli

Var izraisīt zarnu nosprostošanos vai plīsumus

Kaķu barība

Pārāk daudz proteīna un tauku (liekais svars)

Šokolāde, kafija, tēja un citi kofeīnu saturoši dzērieni

Satur kofeīnu, teobromīnu vai teofilīnu, kas var izraisīt vemšanu, caureju un var būt toksisks sirdij un nervu sistēmai

Citruss augļu ekstrakti

Var izraisīt vemšanu

Gaļas tauki

Var izraisīt pankreatītu

Zivis (svaigas, konservētas vai termiski apstrādātas)

Ja tiek dots bieži un lielos daudzumos, tad var rasties tiamīna (B1 vitamīna) deficīts, kas var novest pie apetītes zuduma, krampjiem un smagos gadījumos var izraisīt nāvi

Vīnogas, rozīnes, jāņogas, upenes

Satur vēl nenoskaidrotu toksīnu, kas bojā nieres

Apiņi

Var izraisīt pastiprinātu elsošanu, paātrināt sirdsdarbību, paaugstināt ķermeņa temperatūru, novēro krampjus un var iestāties nāve

Cilvēku vitamīni, kas satur dzelzi

Var bojāt gremošanas sistēmas iekšējo gļotādas slāni un var būt toksiski citiem orgāniem, ieskaitot aknas un nieres

Makadamijas rieksti

Satur nezināmu toksīnu, kas var skart gremošanas un nervu sistēmu, kā arī radīt bojājumus muskuļiem

Piens un citi piena produkti

Pieaugušiem suņiem var izraisīt caureju

Sēnes

Var saturēt toksīnus, kas skar vienlaicīgi vairākas orgānu sistēmas, izraisa šoku, kā rezultātā iestājas nāve

Sīpoli un ķiploki (svaigi, termiski pagatavoti vai pūderveida)

Satur sulfoksīdus un disulficīdus, kas var bojāt eritrocītus un izraisīt anēmiju. Ķiploki ir mazāk toksiski nekā sīpoli.

Hurma

Sēklas var izraisīt zarnu nosprostošanos un enterītu

Aprikožu un plūmju kauliņi

Var izraisīt gremošanas trakta nosprostošanos

Jēlas olas

Satur enzīmu avidīnu, kas samazina (biotīna B1 vitamīna) uzsūkšanās spējas. Tas var novest pie ādas un apmatojuma problēmām. Jēlas olas var saturēt arī Salmonellas

Jēla gaļa

Var saturēt baktērijas, tādas kā Salmonella un E.coli, kas var izraisīt vemšanu un caureju

Rabarbera lapas

Satur oksolātus, kas var skart gremošanas, nervu un urīnsistēmu

Sāls

Ja tiek apēsts lielos daudzumos, var izraisīt elektrolītu disbalansu

Saldumi

Var izraisīt aptaukošanos, zobu problēmas un cukura diabētu

Ksilitols (saldinātājs)

Var izraisīt zemu cukura līmeni asinīs (hipoglikēmija), kas var izraisīt vemšanu, vispārēju vājumu un kolapsu. Lielās devās var izraisīt aknu mazspēju

 


 

Stilīgas vīriešu apaksbikses veļa
Veidots: